Projekt „POMOC DLA UKRAIŃSKICH RODZIN Z DZIECKIEM NIEPEŁNOSPRAWNYM”
Projekt „POMOC DLA UKRAIŃSKICH RODZIN Z DZIECKIEM NIEPEŁNOSPRAWNYM”
realizowany w okresie 17.05.2022 – 31.12.2022
w ramach PROGRAMU RITA – PRZEMIANY W REGIONE, SZYBKA ŚCIEŻKA INTERWENCYJNA finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Fundację dla Demokracji.
Celem głównym projektu jest wsparcie rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami, które na skutek konieczności wyjazdu z objętej wojną Ukrainy zmuszone były przerwać terapię.
W ramach projektu osoby zapraszamy wszystkich, którzy poszukują wsparcia dla swoich dzieci na bezpłatną terapię.
W ramach terapii zapewniamy pomoc:
- terapeutów indywidualnych i grupowych (psychologów, pedagogów, rehabilitantów)
- hipoterapeutów
- onoterapeutów
Zapraszamy na:
- terapię indywidualną
- terapię grupową (min. Trening Umiejętności Społecznych – TUS, Trening Zastępowania Agresji - TZA)
- hipoterapię
- onoterapię
Podsumowanie:
Projekt POMOC DLA UKRAIŃSKICH RODZIN Z DZIECKIEM NIEPEŁNOSPRAWNYM został zrealizowany przez Fundację Byka za Rogi, w ramach programu RITA- PRZEMIANY W REGIONIE SZYBKA ŚCIEŻKA INTERWENCYJNA w terminie od 17 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r., na mocy umowy nr RITA-2022-UA-06. Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Edukacji dla Demokracji.
W ramach realizacji celów projektowych została udzielona pomoc terapeutyczna dzieciom z niepełnosprawnościami, które na skutek działań wojennych toczących się w Ukrainie, zmuszone były tę terapię przerwać. Terapią zostało objętych 36 dzieci i ich rodziny. Były to głównie dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz zaburzeniami narządu ruchu. Wyodrębniono grupę dzieci, która przejawiała zaburzenia będące reakcją na przeżyte doświadczenia, potrzebującą natychmiastowej interwencji terapeutycznej. Dzieciom tym również zapewniono wsparcie. W ramach terapii dzieci objęto terapią pedagogiczną, Treningiem Umiejętności Społecznych, Treningiem Zastępowania Agresji, hipoterapią i onoterapią. Pracowały z nimi osoby posługujące się językiem ukraińskim oraz rosyjskim.
Pomoc została również udzielona przy uzyskiwaniu opinii, diagnoz i orzeczeń funkcjonujących w Polsce.
Po zakończeniu projektu w terapii prowadzonej przez Fundację pozostało 4 dzieci.
Na zdjęciach :
- HIPOTERAPIA
- ONOTERAPIA
- TUS (Trening Umiejętności Społecznych)
- TERAPIA PEDAGOGICZNA
- POMOCE TERAPEUTYCZNE