Fundacja „BYKA ZA ROGI” to organizacja non profit

05-092 Łomianki

UL. Parkowa 6

Miejsce działalności fundacji :

ul. Wyjątkowa 31 ( przy wale)
Łomianki Dolne

Parajeździectwo

Pomysł stworzenia sekcji parajeździectwa był naturalną odpowiedzią na pytanie: co dalej z dziećmi które uczestniczyły w programie hipoterapii a ich chęci i predyspozycje pozwalają rozpocząć naukę jazdy konnej i kontynuować wielką przygodę z końmi?

Naszym zdaniem jest to ogromna szansa dla rozwoju wielu dzieci niepełnosprawnych, które na pewnym etapie stają się gotowe na to wyzwanie. Wiemy doskonale ile satysfakcji daje człowiekowi jazda konna. Nauka jazdy, kontakt ze zwierzęciem, dosiadanie konia, wyprawy konne itd. Ile radości może zatem dać komuś kto musiał przejść znacznie trudniejszą drogę i pokonać wiele niedogodności.

Trochę teorii - Parajeździectwo – sportowa jazda konna osób niepełnosprawnych, obejmująca następujące dyscypliny jeździeckie: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, rajdy, powożenie. Jeden z odłamów parajeździectwa – paraujeżdżenie jest obecnie konkurencją paraolimpijską. W Polsce najbardziej rozwiniętą i do niedawna jedyną dyscypliną parajeździecką jest paraujeżdżenie. W paraujeżdżeniu organizowane są zawody dokładnie odpowiadające zwykłym zawodom: towarzyskie, promocyjne, ogólnopolskie, itp.

Podstawowe zasady

Ze względu na różne stopnie niepełnosprawności zawodników, powstał składający się z pięciu poziomów sprawnościowych system klasyfikacyjny, opracowany przez Chris Meaden z Wielkiej Brytanii:

• poziom 1a: jazda stępem,
  • poziom 1b: jazda stępem i krótkie odcinki jazdy kłusem
  • poziom 2: jazda stępem i kłusem,
  • poziom 3: jazda stępem, kłusem i galopem,
  • poziom 4: jazda stępem, kłusem i galopem, chody boczne.

Aby rywalizacja była sprawiedliwa, każdy zawodnik przed rozpoczęciem startów w zawodach poddawany jest procedurze klasyfikacyjnej. Polega ona na godzinnym badaniu lekarskim i ważna jest przez pięć lat od daty badania. W razie trudności w zaklasyfikowaniu, klasyfikator może poprosić zawodnika o zaprezentowanie swojego treningu, jednak są to sporadyczne przypadki. Badanie jeźdźca na koniu służy wyłącznie ocenie jego sprawności, aktualny poziom umiejętności jeździeckich nie jest brany pod uwagę.

Na zawodach ogólnopolskich istnieją dwie grupy, do których przydziela się jeźdźców: grupa A i grupa B. Dla grup tych prowadzona jest osobna klasyfikacja wyników. W grupie A, w której zawodnicy startują zgodnie z poziomem klasyfikacyjnym, "można stosować wyłącznie wyposażenie pomocnicze, które zostało wymienione w karcie klasyfikacyjnej zawodnika". W grupie B startują zawodnicy pozostali oraz wszyscy, którzy wykonują program z asekuracją; w grupie tej "każdorazowo przed zawodami należy wymienić stosowane wyposażenie pomocnicze". Według regulaminu rozgrywania krajowych zawodów w paraujeżdżeniu od ósmego marca 2013 roku istnieje również podział zawodników z grupy A na Juniorów i Seniorów. Juniorzy wykonują prostsze programy.

*źródło – wikipiedia

fb  youtube mail

DANE FIRMY:

adres

Adres:

ul. Wyjątkowa 31 (przy wale)

Łomianki Dolne, Warszawa Polska

telefon: